Tıklayın Biz Sizi Arayalım
0850 70 70 750
Adınız Soyadınız
Telefon Numaranız
E-Mail Adresiniz
Mesaj
Bizimle form aracılığıyla paylaştığınız kişisel verilerinizi, talebiniz doğrultusunda sizinle iletişime geçebilmek için işleyeceğiz. Kişisel verilerinizin Karavan Turizm tarafından işlenmesine ilişkin detaylı bilgi için müşteri aydınlatma metnini inceleyebilirsiniz. "Gönder" butonuna tıkladığınızda bilgilendirmeyi okuduğunuzu düşüneceğiz.
Arama Zamanı
"

Sakız Adası Gemi Turları

Sakız Adası Gemi Turları

 

Sakız Adası İlk Bakışta Gezilecek Yerler

 

1. Nea Moni Manastırı
2. Sakız Kalesi
3. Mavra Volia Beach
4. Arkeoloji Müzesi
5. Damlasakızı Müzesi
6. Sakız Bizan Müzesi
7. Homerion Kültür Merkezi

 

Sakız Adası Hakkında Genel Bilgi

 

Adını bölgedeki damla sakızı ağaçlarından alan Sakız Adası; ülkemiz sahillerine 6 km uzaklıkta, İzmir’in Çeşme ilçesi’nden kısa bir gemi seyahati ile 45 dakikada ulaşabileceğiniz eğlence dolu bir adadır. Ada Türkiye’den Sakız Boğazı ile ayrılır. İrili ufaklı 60 kadar köyüyle nüfusu yaklaşık 60.000’dir. Sakız Adasının diğer bir ismi de Hora’dır. Meşhur İlyada ve Odesa Destanı’nın yazarı Homeros’un burada doğduğu düşünülür.

1566’da Osmanlı hakimiyetine giren ada, 1912’de bağımsızlığını kazanana kadar Osmanlı hakimiyeti altında yaşamış.

Sakız Adası’nın merkez şehri Chios, İngilizce’de Kios diye okunuyor; Yunanlılar Hios olarak telaffuz ediyor.

 

Sakız Adasında Gezilecek Görülecek Yerler

 

Mimari dokusu, zeytinlikleri ve damla sakızı ağaçlarıyla ünlü Mesta, merkezden 24 kmuzaklıkta bulunan Pyrgi köyü, denizden yüzlerce metre yükseklikte kurulu terkedilmiş Anavatos köyü, plajları ve konaklama tesisleri ile Karfas; Agio Galas ve Olimbi Mağaraları, Kambia Kanyonu , Türk mahallesi olarak da bilinen Kastro, Osmanlı Camisinden dönüştürülmüş Bizans Müzesi, UNESCO Dünya Miraslarından Nea Moni Manastırı, Agioi Pateres (Aziz Babalar) Manastırı ve malikaneleri ile ünlü Kampos, Sakız Adasında görülmesi gereken ilk yerlerden.

Sakız Adası Kalesi, Jüstinyen Müzesi, Korais Kütüphanesi ve Arkeoloji Müzesi de bu uzun listeye ilave edilebilir.

 

Sakız Adasında Ulaşım

 

Ulaşım için en uygun seçenekler otobüs hatları, taksiler ve araç kiralama şirketleridir. Sakız Adasında ulaşımın ucuz ve sağlıklı yolu yine de taksidir. Liman etrafında ve merkezde yoğun bir şekilde taksi bulunabilir. Uzun mesafelerde fiyat için pazarlıklar yapılabiliyor.Kuzeyde Karfas ve Vrantados, güneyde Kampos ve civar köylere kadar belediye önünden kalkan otobüslerle ulaşım mümkündür.

 

Sakız Plajları Hakkında Bilgiler

 

Adanın en iyi plajları; Karfas, Mavra Volia, Komi, Aghia Fotia, Nagos, Lithi, Elinda, Lefkathia, Megas Limnionas ve Daskalopetra’dır.

Bir çok lüks otelin yer aldığı Karfas, adanın en ünlü ve bir o kadar da kalabalık plajıdır. Daha sakin bir ortam arayanlar ise merkeze 40 km uzaklıktaki Mavra Volia ve Komi’yi deneyebilir.

 

Sakız Adasına Ne Zaman Gidilmeli?

 

Mayıs-Eylül ayları arası en iyi tatil dönemi olarak değerlendiriliyor.

 

Sakız Adası’ndaki Festivaller

 

Agia Marina her yıl temmuz ayında, Sotiros ve Soumas ise ağustos ayında yapılmakta.

 

Sakız Adasına Havayolu ile Ulaşım

 

Sakız Adasına; Olympic Airways ile Atina’dan (35 dakikada) ve  Astra Airlines ile Selanik’ten günlük seferler bulunabiliyor. Türkiye’den ise Atina aktarmalı ulaşım mümkündür.

 

Sakız Adasına Nasıl Gidilir?

 

İzmir Çeşme’den kalkan feribotlar ile adaya ulaşım mümkün. Kişi başı gidiş dönüş 25 Euro civarında.

Feribot ile ulaşım; biri Yunan ikisi Türk olmak üç firma ile yapılmakta. Egebirlik, Ertürk ve Yunan firması Sunrise ; yoğun tatil aylarında hemen hemen her gün, kışları ise belli günlerinde sefer düzenliyor. 25 euro ücretle alınan gidiş dönüş bileti ister aynı, ister farklı günlerde kullanmak olası.

 

Sakız Adası’nda Ne Yenir Ne İçilir?

 

Tüm Ege adalarında olduğu gibi deniz ürünleri ve mezeler enfes. Izgara ahtapot, karides ve kalamar; meşhur Yunan salatası, adaya özgü Mastello peyniri, hızlı atıştırmalıklar için Yunan dürümü Gyros damakta kalıcı tatlar bırakıyor. Ayrıca üzüm, elma, kiraz ve narenciyeden mamül “chian” ismindeki kaşık tatlısı ve sakızlı diğer tatlılar da mutlaka tadılmalı.

Ünlü tavernalardan To Çikudo, Rakoumel ve Paragka gözde mekanlardan. Sakız Adası’nın en iyi restoranı çoğu gezgine göre Roussiko.

Bütçeniz ve zevkinize göre tercih edebileceğiniz diğer restoranlar şu şekilde: Palaio Petrino, Ouzeri Tzivaeri, Meliotiko Ouzeri, Tavernaki Tassou, Mestousiko, Roussiko.

 

Sakız Adası’nda Gece Hayatı

 

Sakız Adası’nın gece hayatı şehir merkezine odaklıdır. Adadaki kulüplerin çoğu sadece yazları açıktır. Özellikle kıyı kesimlerde birçok gece kulübü ve bar bulunabilir. Rıhtımdaki Beer Academy oldukça rağbet görür. Gündüzleri beach club, geceleri ise çeşitli partilere ev sahipliği yapan kulüpler özellikle son yıllarda önemli oranda arttı.

 

Sakız Adası’nda Nerede Konaklanmalı?

 

Adanın batısında, Lithi Plajı’nda yer alan Almiriki Hotel, adanın merkezinde limanın hemen yanında yer alan Aegean Sea Rooms & Suites, ödüllü butik otellerden Argentikon Luxury Suites Sakız Adasında tatilseverlerin sık tercih ettiği otellerden.

Diğer yandan Nemesis, Frourio Apartments, Chios Town Studios “araştırılacaklar” listemize dahil edilebilir.

 

Sakız Adasında Hediyelik Eşyalar ve Alışveriş

 

Sakızlı kahve, Sakızlı reçeller ve çoğumuza garip gelebilir ama sakızlı diş macunları; eğlenceli magnetler, limon çiçeği ve çam fıstığı reçelleri ile sakızlı mandalinalı likörler hediyelik olarak getirilebilir.

 

Sakız Adası Konsolosluk Bilgileri ve Vize İşlemleri

 

Sakız Adası’na gitmek isterseniz; Yunanistan vizesi veya bir başka AB ülkesinden Schengen vizesi almalısınız. Belli zamanlarda yapılan kısa dönemli anlaşmalarla kapı vizesi ile giriş mümkün olsa da bu her yıl geçerli bir durum değil.

Tüm işlemler; Türkiye Cumhuriyeti Rodos Başkonsolosluğu üzerinden yürütülmektedir.

... daha fazla Detay
Aramayı Değiştir
  • Cruise
Tur Ayı Seçiniz